Publicat: 18 Octombrie 2024

ANUNȚ CONCURS DE ANGAJARE

I.P. Institutul Național de Metrologie anunță concurs, privind ocuparea funcției vacante Contabil - Șef,

Direcția Administrativă, Serviciul Contabilitate!

 Această poziție este esențială pentru asigurarea unei gestionări eficiente și transparente a resurselor financiare ale instituției noastre.

Descriere atribuții ale funcției/responsabilități:
- Asigurarea  organizării  corecte a evidenţei contabile în  conformitate cu prevederile  Legii Contabilităţii şi altor acte normative ce reglementează domeniul instituțiilor publice finanțate din diferite surse, inclusiv, bugetul de stat;
- Experiență de minim 5 ani în domeniul financiar-contabil, inclusiv, în sectorul public sau întreprinderilor de stat;
- Studii superioare în contabilitate/finanțe;
- Perfectare și prezentare în termenii stabiliți a rapoartelor financiare și altor dări de seamă contabile, fiscale și statistice prevăzute de legislația în vigoare cu închidere lună/an de gestiune;
- Elaborarea proiectului de buget şi raportul de execuție bugetară conform normelor metodologice de finanțare;
- Cunoștințe avansate de operare PC (experiență în utilizarea programului 1C și a pachetului de programe Microsoft Office, Excel, etc.);
- Responsabilitate, exigență, punctualitate, capacitate de autoorganizare.

Beneficii:
- Oportunitatea de a lucra într-o instituție publică cu o stabilitate ridicată a locului de muncă;
- Salariu competitiv și beneficii atractive;
- Pachet de Beneficii Sociale.

Dacă sunteți interesați de această oportunitate, Vă rugăm să trimiteți CV-ul și scrisoarea de intenție la adresele de e-mail: lucia.maxian@inm.gov.md și office@inm.gov.md până la data de 24 octombrie 2024.  https://inm.md/rom/functii-vacante